Rozhovor s Michalem Skalským - redaktorem magazínu Numin.cz
Kdy jsi se dostal ke sbírání mincí?Ke sbírání mincí jsem se dostal již jako malý kluk na základní škole. Sice si už ani nevzpomenu na základní podnět, který to všechno odstartoval, ale pamatuji si jak jsem různě měnil mince s kamarády na základní škole. Většinou se jednalo o mince ze šuplíků od babiček a dědečků. Postupem času se moje sbírka rozrůstala, protože jsem dostával další mince k různým příležitostem (svátek, narozeniny atd.). Rodiče mi nakupovali nové mince nejčastěji ve specializovaném obchodě v Děčíně (majitel bohužel již zemřel). V té době jsem budoval sbírku mincí především z území ČR po roce 1918, mince Františka Josefa I. a Marie Terezie.
Na střední škole jsem si dal takovou menší numismatickou pauzu a vrátil jsem se ke sbírání mincí na vysoké škole.
Na jakou oblast numismatiky se specializuješ?
Zaměřuji se nejvíce na sbírání antických mincí od starého Řecka až po rozpad císařství. Snažím se budovat sbírku především s motivy zvířat a rostlin. Okrajově sbírám účelové známky z území České republiky a občas si udělám radost i nějakou tou středověkou mincí. Vše samozřejmě limitují finanční prostředky.
Ukázka mincí s motivy zvířat ze soukromé sbírky M.S.
Co tě vedlo k tomu, že sbíráš právě antické mince?
Vedly k tomu asi dvě hlavní události. Po návratu ke sbírání mincí na vysoké škole, jsem při prohlídce sbírky zjistil, že většina mincí je poničena uložením v nekvalitním albu. Po pročítání různých článků a příspěvků, především na diskusním fóru Sberatel.com, jsem zjistil, že nároky na mince ve sbírkové kvalitě jsou úplně jinde než jsem očekával, a že moje dosavadní sbírka není nikterak kvalitní. Byl jsem otráven tím, že musím řešit kdejaký úhoz, malý škrábaneček, flíček atd. Hledal jsem tedy oblast numismatiky, kde by určité odchylky a vady nehráli takovou roli.
Shodou okolností jsem našel na dovolené v Itálii minci císaře Caliguly (As ražený na památku jeho otce Germanica). Podotýkám, že minci jsem našel bez detektoru v útesu u moře. Začal jsem si o minci zjišťovat, kdo jí razil, co je to za nominál atd. Což vedlo ke zjišťování dalších informací o antických mincí. Zjistil jsem, že je to právě ta oblast numismatiky, která by mi vyhovovala a že je k mému podivu i cenově dostupná, přičemž se u antických mincí tolerují nedokonalosti.
As císaře Caliguly.
Pomohl ti někdo v začátcích sbírání antických mincí nebo jsi byl ,,samouk“?
Když si někdo přečte moje dotazy na fóru Sberatel.com, kdy jsem s antickými mincemi začínal tak zjistí, že jsou to hodně triviální otázky, na které jsem ale velmi často dostal od členů fóra potřebnou odpověď. Takže nejvíc mi pomohlo právě diskusní fórum a jeho členové. První roky mi pomohl hlavně diskutující s přezdívkou Tenzor, se kterým jsme se několikrát setkali i osobně a vyměnili si nespočet emailů. Jeho trpělivost s odpovídáním na moje otázky byla a je pozoruhodná. Postupem času jsem navazoval další známosti s jejichž pomocí jsem získával potřebné informace. Hodně mi pomohl a stále pomáhá i Nerva81.
Jaké zdroje využíváš k nakupování mincí?
Dříve jsem nakupoval hlavně na Aukru, ale v současné době nakupuji hlavně na Ebay, kde jsou pro mne zajímavější možnosti. Občas si něco pořídím i na sálové aukci ať už v ČR nebo zahraničí.
Myslíš, že je možné kupovat mince na internetových aukcích, aniž by sběratel antických mincí koupil falzum?
Toto je velmi častá otázka především začátečníků, kteří chtějí mince hned teď bez jakéhokoliv zjišťování informací o tom, jaké jsou ceny, jak mají mince vypadat atd. Když se člověk podívá např. na Ebay tak kopií nejen antických mincí je tam mnoho. Někteří prodejci férově uvádí, že se jedná o kopii, ale mnoho z nich tuto důležitou informaci nezmiňují záměrně a snaží se podvodem vydělat peníze. Nákup mincí na internetových aukcích musí být tedy obezřetný, přičemž je vhodné, aby tomu předcházelo studium daného oboru. Osobně bych nedoporučoval kupovat mince na internetových aukcích, které mají vyšší hodnotu či vzácnost.
Koupil jsi někdy falzum antické mince?
Jednou jsem si koupil několik mincí, o kterých jsem ale předem věděl, že se jedná o kopie a pořídil jsem si je hlavně jako srovnávací materiál. Naštěstí jsem ještě nekoupil minci o které bych si myslel, že je pravá, ale ve skutečnosti by to byla kopie. Nicméně je bohužel možné, že v budoucnu se i toto může stát.
Co říká tvoje rodina na sbírání mincí?
Jak už jsem uvedl, v mládí mne rodiče podporovali jak jim to finanční možnosti dovolovali a v současné době mám štěstí, že mám i podporu manželky, kterou často přesvědčuji, aby taky něco sbírala... ale stále odolává.
Jaký je tvůj názor na hledání s detektorem?
Na úvod bych měl určitě říct, že jsem majitelem detektoru Garrett Ace 150, který ale kvůli časové vytíženosti používám velmi málo a podle typu detektoru je patrné, že nejsem nějaký lovec pokladů.
Spory hledačů s archeology jsou všeobecně známy a já nejsem striktním zastáncem ani jedné skupiny, ale jsem zastáncem toho, aby nálezy byly alespoň evidovány a zdokumentovány ať už pracovníky muzea či jinou osobou, aby nedošlo ke ztrátě historického významu daného nálezu. Důvodem, proč hledači často nespolupracují s muzei, je s největší pravděpodobností otázka případného nálezného, které je v ČR malé. Na druhou stranu, znám hledače, kteří s muzeem velmi dobře vychází a spolupracují s ním.
Co tě vedlo k tomu, stát se redaktorem internetového magazínu o mincích a bankovkách numin.cz?
Řekl jsem si, že bych byl rád u zrodu sběratelského internetového magazínu, který by byl tak populární jako třeba Infofila. Také bych rád umožnil autorům vystavení jejich článků, které třeba nesplňují parametry potřebné k uveřejnění v tištěné publikaci. Nezpochybnitelným kladem práce na numin.cz je, že se dozvím i mnoho zajímavých informací ať už o mincích, ale i o bankovách a navážu kontakty s dalšími sběrateli.
Jsou ještě jiné aktivity, které provozuješ v souvislosti se sběratelstvím?
Ano. Nově provozuji také internetový obchod Shop.sberatel.net zaměřený na prodej sběratelských pomůcek všech oborů. V blízké budoucnosti bych rád rozšířil nabídku o prodej mincí.
Autor: Zdeněk Jindra | 5. 2. 2013