Představujeme nové číslo časopisu TREND Invest a Hobby 2/2015

Datum vydání: 4. 6. 2015


Hlavním tématem dalšího čísla časopisu TREND Invest & Hobby, je český zlatý poklad, na který se začali v roce 1918 skládat téměř všichni občané nově vzniklého Československa. Pokud si myslíte, že toto zlato, a všechny vzácné zlaté mince najdete bezpečně uschované v trezoru ČNB nebo dokonce doufáte, že se zlatý poklad za těch pár svobodných let od rozdělení Československa zvětšil, musíme Vás zklamat. Vydali jsme se po jeho stopách do Anglie i do Německa a zjišťovali jsme, co se s ním dělo za války, a proč jsme jeho zbytek v devadesátých letech nakonec odprodali do zahraničí.

Na „zlaté“ téma volně navazuje i rozhovor se současným poslancem a předsedou sněmovního Hospodářského výboru Ing. Ivanem Pilným, prezidentem Tuesday Business Network, dříve předsedou představenstva Český Telecom a zakladatelem české pobočky Microsoft. Muž, kterého široká veřejnost zná jako investora z pořadu Den D, se nám mimo jiné svěřil se svými zkušenostmi s investováním do zlata v Jižní Africe.


Jarní sezona numismatických aukcí je v plném proudu a sběratelé jistě zaměří svůj zrak i na v pořadí již 8. aukci společnosti Macho & Chlapovič. V nabídce tohoto aukčního domu naleznete 560 zajímavých mincí, korunovačních a holdovacích medailí nejen uherských, ale i těch spjatých s naším územím. V našem časopise naleznete rozbor této aukce.

Od první chvíle, co španělský objevitel Balboa pohleděl na Tichý oceán roku 1513, Evropané fantazírovali a plánovali, jakými způsoby by se dal propojit Tichý oceán přes Mexický záliv s Atlantickým oceánem. Jejich představy se naplnily o čtyři sta let později. Tuto velkolepou událost připomíná řada pamětních mincí: stříbrný půldolar, zlatý dolar, čtvrťák s orlem a mimořádně působivé padesátidolarové zlaté mince. Zajímavostí je, že z 3000 kusů padesáti dolarovek byla polovina kulatého a ta druhá osmihranného tvaru. Návrh zhotovil Robert Aitken.

Francie se naštvala a Belgie musela stáhnout návrh nové dvoueurové mince s vyobrazením památníku bitvy u Waterloo. Francie návrh s připomínkou bitvy, kde utrpěl definitivní porážku Napoleon Bonaparte, zkritizovala a Belgičané zařadili zpátečku. Návrh stáhli a Britská média si nenechala ujít příležitost k ironickému komentáři.

Seriál Lidské tváře, díl II. Athéna a Athény Proč byl portrét hlavy považován celá století resp. tisíciletí za motiv jedné strany mince? A proč se v posledních dvou set letech změnil? Na to se ptá Ursula Kampmann ve své knize „Lidské tváře“, která nám v dalším článku poslouží jako zdroj informací.

Investiční mince „royalty” Mincovny Kremnica vydávané se souhlasem Ministerstva financí republiky Kongo mají nominální hodnoty, které jsou uvedeny v seznamu zlatých mincí zveřejněném v Úředním věstníku Evropské unie. V této emisi bude vydaných 5 různých motivů, kde na reverzní straně mince je zobrazen motiv masky příslušného regionu a na averzní straně je nominál mince a státní znak republiky Kongo s ročníkem ražby. Jak tyto mince budou vypadat?

Během pěti let se diamanty stanou nedostatkovým zbožím. Světová poptávka převýší jejich nabídku. Těžba diamantů udrží krok s hladem po vzácných kamenech už jen necelých pět let. I do šperkařství si tak pomalu razí cestu umělé diamanty. Co bude dál s trhem diamatů?
Amedeo Angiolillo žaluje Christie’s kvůli prodeji Princie Diamond 34,65 karátového růžového diamantu, který byl údajně ukraden. Drahý kámen byl nalezen v Indii a prošel generacemi vládců, než se dostal do rukou rodiny Angiolilloů. Renato, otec Amedea Angiolilloa, daroval zmíněný diamant své druhé ženě Marii Girani, která jej vlastnila do své smrti v roce 2009. Po jejím úmrtí se Amedeo snažil získat diamant zpět, ale podle Mariina syna drahý kámen zmizel a objevil se najednou v aukci aukčního domu Christie’s.

V dnešním dílu naší „Diamantové školy“ se podíváme na původ a vznik diamantu a pokusíme se také vysvětlit, jeho výskyt na Zemi v tak malém množství a zjistit proč je jeho hodnota tak vysoká.

Až do dvacátého století byly náramkové hodinky výsadou jen žen. Hodinky byly vnímány jako jemné zařízení, které navíc není v určení času příliš spolehlivé (zastánci tohoto názoru byli zřejmě předky těch, kteří si mysleli, že mobilní telefon je podvrh). První, kdo se jakýmsi způsobem zasadil o nošení hodinek i mužským pohlavím, byli členové německého námořnictva. Námořníci nosili kapesní hodinky s koženým řemínkem připevněným k zápěstí.

Navštívíme také setkání Red Bar – společenství sběratelů luxusních hodinkových modelů. Dozvíte se, že cena vintage hodinek na aukcích stoupá do rekordních výšin. Jako nedávno při jedné ve Švýcarsku, kdy nerezové sportovní hodinky Paul Newman Rolex Daytona, jejichž pořizovací cena byla v roce 1969 nižší než 500 dolarů, vydražil anonymní kupec za 1,1 milionu dolarů!

Na své si v tomto čísle přijdou fanoušci legendárního Velorexu i sběratelé hracích karet. Pokud Vás teď napadlo, že třeba na chalupě „mastíte“ mariáš s unikátními kartami po pradědečkovi, které by mohly mít sběratelskou hodnotu, určitě kontaktujte Club sběratelů hracích karet nebo se podívejte do jejich katalogu. Doufáme, že Vás toto číslo časopisu potěší ještě více než to minulé. Děkujeme všem předplatitelům za jejich věrnost a zájem. Děkujeme i našim autorům, odborným poradcům a redakčním pracovníkům, díky jejichž úsilí může vycházet časopis s kvalitním obsahem.


Pokud si předplatíte náš časopis, dostanete zdarma v listopadu Katalog mincí ČSR, ČR, SR (1918 – 2015) Macho & Chlapovič v ceně 250,- Kč. Katalog mincí, obsahuje informace a fotografie všech oběžných a pamětních mincí, dále zkušební ražby (oběžných mincí a svatováclavských dukátů). Všechny fotografie mincí jsou barevné, ve vysokém rozlišení. U každé mince najdete aktuální tržní ceny v Kč i v EUR. Časopis si můžete předplatit ZDE:
http://www.send.cz/casopis/1027/trend-invest-hobbyAutor: Redakce

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz