Pomocník při určování antických mincí

Datum vydání: 5. 3. 2013Laická veřejnost, ale i sběratelé se často potýkají s problémy při určování antických mincí. Proto bych vám rád doporučil internetové stránky forumancientcoins.com/dane/, s jejichž pomocí nebude identifikace mincí pozdějšího císařského Říma takový problém.

Na uvedených stránkách si můžete bezplatně stáhnout soubory ve formátu xls., které pomohou identifikovat vaší antickou minci v krátkém čase a bez nějakých větších odborných znalostí. Některé soubory jsou pro určování dle panovníka (např. Allectus, Aurelian, Gallienus, Florian atd.), jiné třeba podle typů reverzů a konkrétních opisů (ženy, IOVI CONSERVATORI, GLORIA EXERCITVS atd.). Výsledné určení je nejčastěji dle RIC (Roman Imperial Coinage).

Po stažení soubory a jeho otevření se zobrazí pro mnohé z počátku nepřehledná tabulka, ale věřte, že po pár identifikacích již budete vědět co kde hledat a kde co najít. V řádku č.1 jsou identifikační znaky podle kterých se dopracujete k přesnému určení mince. Základní identifikační znaky jsou opis na obverzu (Obv. legend - často na portrétové straně), opis na reverzu (Rev legend), značka mincovny (Mintmark) a další.
V dolní části souboru se nacházejí záložky, které rozčleňují daný soubor na další podtémata.
Příklad:

Gallienus – GALLIENVS AVG, IOVI CONS AVG, goat (koza), značka mincovny ς

Z mince je patrné, že se jedná o minci císaře Galliena. Otevřu si tedy soubor pro určování mincí císaře Galliena. Protože vidím, že se jedná o minci, na které je vyobrazeno zvíře tak si dole otevřu záložku ,,animals“. Opis na obverzu je GALLIENVS AVG, opis na reverzu je IOVI CONS AVG, značka mincovny (pod čarou) je ς. Vyfiltruji tedy uvedené informace v základním záhlaví a vyjde mi již velmi vyselektovaný výpis mincí, které by to mohly být. I když je možné odlišovat ještě nějaké detaily jako je typ portrétu, co dané zvíře dělá atd. tak v našem případě je bližší zkoumání již bezpředmětné, protože určení dle RIC je pro všechny takto určené mince stejně, a to RIC V-1 Rome 207.
Mnoho antických mincí ale není tak dobře čitelných jako zmíněný Gallienus uvedený v příkladu. I tak lze ale poměrně jednoduše minci identifikovat podle různých střípků informací, které jsme schopni z mince vyčíst (část opisu na reverzu či averzu, celá značka mincovny nebo její část atd.).

Zkuste si určit tuto antickou minci. Poradím vám, že kentaur je považován za zvíře :). Výsledné určení, které vám vyjde, napište pro kontrolu do komentáře. Případné dotazy pište prosím také do komentáře nebo na email: skalsk.michal@gmail.com

Autor: Ing. Michal Skalský

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz