Nová pamětní stříbrná mince k výročí ČNB a koruny


Česká národní banka připomene výročí 20 let od vzniku ČNB a české měny vydáním pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč. Dvousetkoruna, jejíž podoba vzešla z veřejného hlasování na internetových stránkách ČNB, bude v prodeji od 6. února 2013 u smluvních partnerů ČNB.

Nová pamětní stříbrná mince k výročí ČNB a koruny
Obr.1 Vyobrazení pamětní stříbrné mince k 20. výročí České národní banky a české měny

„Ve svých dvaceti letech má koruna pozici stabilní, důvěryhodné a světově uznávané měny. Samostatná měna dává ekonomikám včetně té české další přizpůsobovací mechanismus vůči vývoji hospodářského cyklu,“ uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer.

„Tato pamětní mince má několik historických unikátů, je první mincí věnovanou české koruně, vůbec poprvé je na ní vyobrazena budova centrální banky a poprvé ji vybírala veřejnost,“ dodal Miroslav Singer.

Ve veřejném hlasování zvítězila pamětní mince, na jejíž lícní straně je zobrazený český lev a nápis „ČNB“. Na rubové straně dvousetkoruny je průčelí budovy ČNB v Praze s motivem 1 Kč mince v popředí. Podobu mince navrhl akademický sochař Vladimír Oppl, autor návrhu kovové dvacetikoruny a dnes již neplatných padesátihaléřů. Návrh Vladimíra Oppla získal v hlasování na konci roku 2011 celkem 41procentní podporu, tedy 1629 platných hlasů. Česká národní banka vydá do oběhu celkem 26 tisíc kusů dvousetkoruny, z toho 18 700 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 7 300 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince (200 Kč) není její prodejní cenou, ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci razila Česká mincovna.

Česká národní banka je centrální bankou České republiky. Vznikla 1. ledna 1993 rozdělením Státní banky československé, je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem o ČNB. Nová měnová soustava České republiky začala platit 8. února 1993 poté, co parlamenty nástupnických zemí rozdělené České a Slovenské federativní republiky schválily ukončení krátce trvající měnové unie a zavedení dvou samostatných měn - české koruny a slovenské koruny.

Dvousetkoruna k výročí 20 let od vzniku ČNB a české měny je první z letošních pěti emisí mince této nominální hodnoty. V průběhu tohoto roku připomene ČNB stříbrnou mincí také výročí 250 let od narození Aloise Klara, 750 let od založení kláštera Zlatá koruna a 100 let od narození Josefa Bicana a Otty Wichterleho.

Podrobnější informace

Dnem 6. února 2013 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 20. vzniku České národní banky jako centrální banky a k 20. výročí české měny. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,25 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Na lícní straně pamětní mince je český lev, přes jehož vyobrazení se prolíná nápis „ČNB“. Pod vyobrazením českého lva je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Na mezikruží je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“, který částečně zasahuje do mezikruží. Minci razila Česká mincovna, její značka tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je nad písmenem „Č“ ze slova „ČESKÁ“. Motivem rubové strany pamětní mince je průčelí budovy ústředí České národní banky v Praze, přes které je ztvárněn motiv rubové strany 1 Kč mince. Při levém, horním a pravém okraji pamětní mince je opis „20 LET ČNB A ČESKÉ MĚNY“. Při spodním okraji pamětní mince jsou letopočty „1993“ a „2013“. Autorem pamětní mince je akademický sochař Vladimír Oppl. Jeho značka je nad letopočty vztahujícími se k výročí.

Ke každé minci se dodává katalogová karta bílé barvy s podtiskem, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Zdroj: Česká národní banka (www.cnb.cz)

Autor: Ing. Michal Skalský | 7. 2. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Zdeněk Jindra
TOPlist