Kazachstán - 1000 tenge - 2013
Datum vydání: 5. 4. 2016
Kazachstán - Қазақстан - 1000 tenge - 2013
Mnozí sběratelé se domnívají a nejsou si zcela jistě, zda Kazachstát je ještě evropským, nebo asijským státem. Kazachstán je stát, který se rozkládá ve střední Asii a malou částí svého území zasahuje též do Evropy. Z pohledu notafilie je Kazachstán zařazen mezi asijské země. Měnovou jednotkou Kazachstánu je tenge (kazachstánské tenge ) Jedno tenge se dělí na 100 tyinů (1/100) , kód měny je dle ISO 4217 KZT, symbolem se tenge označuje jako 〒 . Teprve s odstupem času po roce 1993 bylo zjištěno, že symbol 〒 používá více než 120 let japonská pošta (Nippon júsei kóša; 日本のナショナルポスト). Symbol tenga však zůstal v platnosti.
Zajímavostí je, že kazachstánské bankovky se opakovaně dostávají poslední 3 roky do finále o nejkrásnější bankovku konkretního roku. V roce 2012 se stala vítěznou bankovka o nominální hodnotě 5000 tenge (Pick#38[42] ; 2011), za rok 2013 byla za nějkrásnější bankovku zvolena Pick#44 (1000 tenge; ND 2013). Za rok 2014 je pak v nominaci s dalšími bankovkami jiných zemí bankovka o nominální hodnotě 1000 tenge z roku 2014 (Pick#45).
V následujícím textu bychom rádi poukázali na zřejmé důvody, proč bankovky Kazachstánu takto bodují na mezinárodním kolbišti notafilických novinek. Je to dáno jednak vlastním vzhledem bankovek, ale také, a to především, použitým ochranným systémem bankovek Kazachstánu.
Emitentem bankovek Kazachstánu je Kazakstan Ülttyk Banki (National Bank of Kazakhstan Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі). Bankovky Kazachstánu od roku 2010 (u Pick#35;1000 tenge) mají vysoký stupeň bezpečnosti, srovnatelný se světovými bankovkami. Mezi nejvýznamnější prvky ochrany bankovek (konkretně dnes představované Pick#44) je metalografická (hologram) folie na R, iridiscence, UV ochrana, vodoznak a přítomnost prostorového variabilního polygramu na A bankovky. V souvislosti s polygramem je velice zajímavé zjištění, že tento polygram v podstatě kopíruje polygram, který je použitý u bankovky Trinidadu & Tobaga o nominální hodnotě 50 TT$ z roku 2014 (Pick#54; viz sdělení http://www.notafilie.estranky.cz/clanky/prispevky-a-clanky/trinidad---tobago-50-tt--2014---2--.html ).
1) polygram je vrstvený obrazec, který má hloubkovou strukturu (vrstevnost). Na povrchu polygramu je folie, která překrývá vlastní polygramový prvek (v tomto případě oblouk; na obrázku výše žlutá barva). Základní zbarvení polygramu v případě této bankovky je při bílém světle barva žlutá (X) a zelená (Y; při výrobě polygramu je použira částečně třpytivá metalografika).V UV světle má polygram zbarvení oranžové až červené (převzato z výše citované publikace).
Pokud jde o charakter iridiscence na bankovce Kazachstánu, poněkud se odlišuje od zaběhnutého schématu. Nemá charakter pruhu, nýbrž kopíruje obrazec historické masky na A bankovky.
Velice zdařilým bezpečnostním prvkem je kovový intermitentní ochranný proužek, který má své polygramové uspořádání, které není až tak často u bankovek k vidění. Kovový ochranný proužek má profilometricky pozitivní strukturu.
Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz