K Havlovi přibydou Švehla, Kafka i Albrecht z Valdštejna

Po úspěchu „paměťovky“ s Václavem Havlem zveřejňuje společnost České dukáty emisní plán na další roky.

K Havlovi přibydou Švehla, Kafka i Albrecht z Valdštejna

Produkt, kterým České dukáty vykročily na nové pole, totiž pamětní list ve tvaru bankovky, vzbudil obrovský zájem sběratelů. Svůj podíl na tom mělo jistě i výročí Václava Havla – nedožité 85. narozeniny a 10 let od úmrtí. Paměťovka, jak se jí říká (protože nejde ve striktním slova smyslu o bankovku) má všechny parametry ceniny – ochranné prvky viditelné pod UV lampou, hlubotisk a podobně – a k tomu vynikající umělecké a grafické zpracování. Celý proces výroby od prvních grafických návrhů ak. malířky Evy Haškové přes rytí Martina Srba až po tisk několika technikami ve Státní tiskárně cenin a tiskárně Impéria přibližují panely instalované v Pražské křižovatce v rámci výstavy Václav Havel stále s námi. Ta je veřejnosti otevřena do 28. listopadu.

K vidění je tu i unikátní medaile podle návrhu Jiřího Harcuby, která v provedení zlatá, stříbrná a měděná tvoří komplet s malou částí nákladu paměťovky.K Havlovi přibydou Švehla, Kafka i Albrecht z Valdštejna

K Havlovi přibydou Švehla, Kafka i Albrecht z Valdštejna

Tiskem na paměť Václava Havla zahájil dlouhodobý projekt Českých dukátů, rozvržený zatím do roku 2030. Paměťovky budou připomínat významné české osobnosti z oblasti politiky a umění nebo historické události. Dalším v pořadí bude Antonín Švehla: v roce 2022 uplyne 100. výročí od jeho prvního jmenování předsedou čs. vlády. Následovat bude český patron sv. Václav, spisovatel Franz Kafka a dále například fenomény jako Český rozhlas nebo Charta 77.

Více informací najdete na www.ceskedukaty.cz nebo na www.10havel.cz.

Autor: Redakce | 16. 11. 2021

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Zdeněk Jindra
TOPlist