Fidži – polymerové bankovky

Datum vydání: 1. 4. 2013První bankovka mající charakter polymeru (dříve označovaná za hybridní) byla nedatovaná (ND) bankovka 100 dolarů z roku 2007; Pick#114 (příloha 1A;2R). Již tato bankovka má tzv. tištené polymerové okno, jaké známe např. z hybridních bankovek Ománu z roku 2010. Nové polymerové bankovky budou emitovány v nominální hodnotě 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Polymerové bankovky patří do tzv. Fijian Flora & Fauna emise, kde je nahrazena podobizna královny Alžběty II. typickou flórou (např. Tagimoucia flower; 5 dolarů) a typickou faunou (např. Fiji Cicada; 100 dolarů;) Fidži.


100 dolarová bankovka s podobiznou královny Alžběty II.


50 dolarů - Tagimoucia flower
100 dolarů - Fiji CicadaOznačení bankovky je podle Reserve Bank of Fiji flexicoin. Jedná se však jednoznačně o polymerovou bankovku. Bankovky této emise mají zcela novou signaturu.


Všech pět bankovek bude vydáno v různých seriích (nejčastěji #FFA + 7; obě seriová čísla jsou ascendentního uspořádání). Bankovky mají v polymerovém okně (5 dolarů) a ve vodoznaku (zbývající nominály) obraz domorodé ženy (Eingeborene Frau*De;Native woman*Eg)


Guvernér Reserve Bank of Fiji, Barry Whiteside, si od zavedení polymerových bankovek slibuje především delší trvanlivost bankovek a s tím spojené nižší náklady na tisk bankovek obecně. Očekává se, že polymerové bankovky vydrží až třikrát déle než bankovky papírové, což je vzhledem k velmi výraznému opotřebení nízkých nominálů bankovek velmi žádoucí.


Autoři: Michal Skalský a Miloš Kudweis

Autor: Redakce

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz