Ukázka fals antických mincí z Ebay

Datum vydání: 13. 5. 2013



Sběratelé antických mincí musí být, asi nejvíce ze všech sběratelů mincí, při nakupování na internetových aukcích velmi opatrní a obezřetní, aby si nekoupili do sbírky falsum. Prodejci často záměrně neuvádí, že se jedná o falsum a mnohdy není z přiložených fotek možné jednoznačně určit pravost mince. Proto by sběratelé antiky měli kupovat mince především od renomovaných prodejců. I to sice není 100% záruka, že bude mince pravá, ale určitá garance tam rozhodně je. Zároveň je žádoucí rozmyslet si přihazování na mince od prodejců ze států jako je Bulharsko, Rumunsko, Čína atd.

Přikládám pro ukázku kopie několika málo antických mincí z Ebay. Některá falsa jsou patrná již na první pohled, jiná jsou svým provedením poměrně důvěryhodná. Na mnoho z uvedených mincí přihazovalo mnohdy i více potenciálních kupujících.


Galba – denár (Bulharsko)


Faustina – denár (Bulharsko)


Augustus – denár (Bulharsko)


Siliqua (Bulharsko)


Julian II. Apostata – AE1 (Francie)


Agrippina - sestercius


Caracalla - denár


Abdera – drachma


Alexander III. – tetradrachma


Aelia Ariadne – tremissis


Aelius – sestercius


Aelius – denár


A. Plautius - denár


C.D. Ahenobarbus – denár

Samotná problematika fals antických mincí je samozřejmě daleko obsáhlejší a existuje mnoho mincí, které prakticky nelze rozeznat od originálu. Jako velmi dobrou pomůcku pro částečnou orientaci v kopiích antických mincí doporučuji www.forumancientcoins.com/fakes/.

Zdroj: www.ebay.com, www.forumancientcoins.com/fakes

Autor: Ing. Michal Skalský

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz