Milan Heczko - publicista, badatel a sběratel mincí

Milan Heczko je milovník numismatiky, badatel a sběratel. Také investor, ke všemu i publicista a moderátor sběratelských stránek Sberatel.com. Je i samozřejmě člen ČNS.

Řekni našim čtenářům něco málo o sobě.

Pocházím z Třince, mimo numismatiku se zajímám o historii, která je v podstatě významnou součástí numismatiky. V posledních letech jsem se také začal věnovat faleristice, zejména té válečné.

Milan Heczko - publicista, badatel a sběratel mincí

Nějaký čas jsem žil v zahraničí v Británii, kde jsem měl možnost se setkávat a hovořit se sběrateli mincí, načerpat nových zkušeností a to hlavně v oblasti kvality s důrazem na přirozenou patinu mincí a její uchování, která je tam sběrateli velmi žádaná a ceněna hlavně na Ag. mincích.

Jak si se dostal ke sbírání mincí a kdy to přešlo k tak pečlivé badatelské práci?

K sbírání mincí jsem se dostal přes svého otce, který se také věnoval tomuto krásnému koníčku, co si pamatuji snad už od útlého věku jsme si s bratrem hrávali s jeho přebytky, které nám dával k dispozici. Často nám ukazoval jeho sbírku mincí Franc Josefa s nějakými průpovídky kolem, kterým jsme jako malí kluci nerozuměli, jen jsme oba žasli nad těmi největšími stříbrnými kousky naskládaných v albumech:). Také si vzpomínám, že jsme s bratrem nechápali když si otec vzal gumu a gumoval mince, samozřejmě teď už vím, že gumoval tmavou nevzhlednou patinu na stříbrných mincích, což se dnes už nedělá.

V pozdějších letech jsem, vlastně ani nevím, jak, tomu bezmocně propadl na rozdíl od mého bratra, kterého to nikdy nevzalo. Chytlo mě to natolik, že jsem za těch pár peněz co jsem ještě před povinnou vojenskou službou brigádě vydělal, utratil všechno za mince, které jsem občas, bezhlavě, kupoval. Můj otec zkušený sběratel si to samozřejmě vše užíval :)

Milan Heczko - publicista, badatel a sběratel mincí

Pomalu jsem začal chápat jak se vlastně numismatika dělá, čeho se mám vyvarovat a naopak co mám upřednostnit a právě tyto kroky mne postupně přivedly k badatelství jako takovému. V prvé řadě to bylo pořizování kvalitní literatury a studování a studování, které v podstatě nikdy nekončí, od historie původu, účelu až po různorodost techniky mincovnictví, setkávání se ze zkušenými badateli a sběrateli, návštěvy muzeí, mincoven, účast v různých odborných diskuzích a hlavně praxe, samotné studium mincí, jak se v naší hantýrce říká - načtení je do oka :) zkoumání, rozlišování, identifikace. To byly mé začátky, které v podstatě přetrvávají až dodnes, je to neuvěřitelné množství mincí které mi za ta léta prošly.

Čemu všemu se sběratelsky věnuješ?

Jako sběratel a samozřejmě jako investor, což také často tvrdím to, že pro nás sběratele jsou naše sbírky v podstatě investicemi a při pořizování je potřeba to zohlednit, se zajímám o naše Československé a české ražby ať už oběžné, pamětní, dukátové, či medailové.

Milan Heczko - publicista, badatel a sběratel mincí

Habsburskou monarchii zejména tolarové a dukátové ražby. Těšínské knížectví a ražby Albrechta z Valdštejna u nichž to je z větší části spíše teoreticky a omezeno na nižší nominály, dostupnost těch vyšších je bohužel minimální a pokud se už na aukcích vyskytnout je to nakonec vždy otázka štěstí...

Jakým způsobem lze získat nové sběratele mincí do našich řad?

Jakým způsobem lze získat nové sběratele? Tak v prvé řadě jsou to veřejné numismatické akce. Bohužel u nás se to omezuje pouze na veletrh Sběratel, navíc s jediným místem konání v Praze což je škoda. Zásadní vlivy vidím v mediálních možnostech, zviditelnění typu jako byly pamětní 20 koruny kdy se stály fronty a kdy se v podstatě denně diskutovalo snad ve všech důležitých médiích, také je tady mediální propagace našich předních aukcí a následně jejich triumfálních výsledků, což lidi fascinuje. Škoda jen, že není nějaký pravidelný televizní pořad týkající se sběratelství ať už kolem numismatiky, notafilie, filatelie, faleristiky a další.

ČNS a další jmenované sběratelské společnosti a asociace by měly vážně uvažovat o sjednocení k tématům rozšiřování svých členů. Možnost společného sponzorování televizního pořadu by bylo pro získání nových členů zásadní. V dnešním digitálním světě jsou taktéž velký přínosem diskuzní sběratelské fóra na webech. Kvalitní fóra se zkušenými sběrateli jsou velkým lákadlem pro nováčky.

Jaký máš názor na diskusní portál o sběratelství Sberatel.com?

Sberatel com. je bezpochyby největším sběratelským diskusním portálem v Čechách a na Slovensku, kde diskutují jak zkušení sběratelé, tak začátečníci. Běžní lidé, kteří se sběratelstvím nezabývají mají možnost bezplatně si přečíst názor na jejich otázky, často týkající se nálezu, dědictví, investic. Osobně na sběrateli působím víc jak osm let s tisíci příspěvky a s nespočtem kladných ohlasů často formou emailu za které bych rád touto cestou poděkoval.

Doporučíš čtenářům nějaké novinky z literatury, týkající se sběratelství mincí, které máš nebo jsi měl možnost prostudovat?

Tak snad každý numismatik zabývající se historickými ražbami českých zemích by měl mít ve své knihovně mince koruny české od Iva Halačky jedná se o tří dílnou publikaci. Pro začínající sběratelé doporučuji publikaci Základy numismatiky od Emanuely Nohejlové. Dále záleží v jaké oblasti sběratelství chce kdo působit skvělé jsou například svazky ražeb jednotlivých panovníků od Zuzany Holečkové České Moravské a Slezské mince. Mince a medaile 19stl. od Romana Veselého .. Výborná je Ilustrovaná encyklopedie české, moravské a slezské numismatiky od pana Petráně, mimochodem soudního znalce a velmi uznávanou osobností v numismatice..

Poměrně novinkou je velká krásná publikace s výborným popisem často doložený dobovými dokumenty Komentovaný katalog Československých a českých oběžných mincí 1919-2019 od Radka Havla také by neměla chybět u všech kteří se zajímají Československými a českými ražbami a hlavně sběratelé svatováclavských dukátů snad jediná rozsáhlejší publikace k svatému gralu československé numismatiky..

A samozřejmě doporučuji Mincovní Albrechta z Valdštejna od Zdeňka Nechanického .. Je mnoho dalších skvělých publikaci se zaměřením na jednotlivá období, panovníky, či rodovky.. Také by neměly chybět aktuální aukční katalogy, které dávají jistý cenový přehled..

Jaká je tvoje nejvzácnější nebo nejvíce ceněná mince ve sbírce?

Těžko říct všechny si cením na Pinterestu v mém odkazu na stránkách sberatel com najdeš nějaké zajímavosti, mimo 10koruny malé Kč foto tam najdeš, ale už nejsem majitelem, zbyly mi pouze fotky. Hodně si cením sbírky mincí těšínského knížectví, velmi těžce se shánějí ty opravdu pěkné kusy jednotlivých knížat, třeba poslední přírůstek haléře s 15st.mě moc potěšil, nejsou to sice mince v hodnotě třičtvrtě milionů jako například sada sv. dukátu, nebo některé dukáty vysoké nominální hodnoty, které také vlastním, ale jsou to historické mince s oblastí kde jsem se narodil a žiji a odkud pochází i mí předkové..

Existuje nějaká mince, kterou si přeješ vlastnit, ale dosud jsi ji nezískal?

Tak znovu velmi složitá otázka :) Je spousta zajímavých mincí které bych si přál, ale kdybych si měl opravdu vybrat tak jako každý sběratel který celý život touží o nemožném je alespoň mít v ruce extrémně vzácný 10 dukát kněžny Alžběty Lukrecie snad jedna s nejvzácnější mincí vůbec například extrémně vzácný 10 dukát Albrechta z Valdštejna jsem v ruce měl a musím říct úžasný zážitek.

Milan Heczko - publicista, badatel a sběratel mincí

Vlastnit tyto mince je prakticky nemožné. Naivní nejsem a na náhody nevěřím, alespoň prozatím :). Paradoxně i pro ty co disponují hromadnou peněz 10 dukát kněžny Alžběty se prakticky na aukcích nevyskytuje..

Jak reaguje tvé okolí na tvůj koníček? Máš v rodině dalšího sběratele?

Tak můj otec už mince dávno nesbírá a bratra to nechytlo, i když v to vyrůstal stejně jako já. Jinak nikoho dalšího v rodině nemám kdo by se numismatikou zabýval.

Milan Heczko - publicista, badatel a sběratel mincí

Mé okolí, myslíš sousedy:) občas ze zvědavosti se na pár věcí vyptávají, ale paradoxně sousedním s velice známým českým sběratelem automobilových veteránů má neuvěřitelnou sbírku, čas od času se navštěvujeme a debatujeme kolem svých oblasti sběratelství..

Setkal jsi se někdy s padělkem, který byl téměř nerozpoznatelný od originálu? Jak se vyvarovat nákupu takových mincí?

Padělky je kapitola sama o sobě, na to téma bychom na Sběrateli mohli napsat knihu.. Samozřejmě setkávám se s padělky poměrně často a to s padělky na vysokém stupni kvality. Dokonce s mincemi, které v minulosti neexistovaly a to bez sebemenších zmínek původu se najednou objevují a to i na renomovaných aukcích.

Technologie se vyvíjí a jde neustále kupředu s ní ruku v ruce kvalita padělků, začíná se padělat dokonce i platné oběživo, což je samozřejmě trestné.. V zásadě předejít nákupu padělkům je, si mince pořizovat nejlépe u renomovaných prodejců, známé aukční dómy, kde vám garantují pravost mincí.

Samozřejmě studium a praxe nakoukat si mince, navštěvovat různé aukce příkladně české numismatické společnosti. V zásadě platí docela jednoduché pravidlo, pokud se vám na minci něco nezdá spozorněte a raději minci nekupujte pokud nemáte absolutní jistotu, nebo někoho zkušenějšího po ruce kdo vám případně poradí.

Začátečníci i zkušení by si měli pokud možno vždy na mincích ověřit metrologii rozměry a přesnou váhu, minci si vždy pořádně prohlédnout, často je dobré mít druhý kus k porovnání, či alespoň stejnou minci jiného ročníků. Toto platí u československých a českých ražeb, nebo ražeb France Jozefa.

Při nákupu většího množství mincí, zejména těch zlatých si pečlivě zkontrolujte a převažte každou minci zvlášť, občas falešní prodejci mezi pravé mince podstrčí kopii.

Dnes jsou v módě NGC obaly, bohužel ani garance NGC v podobě krabičky vám nezaručí, že se jedná o originální minci.. Nekupujte mince, které jsou až příliš cenou podezřelé nízko, pokud vám někdo například nabídne au. minci pod cenou zlata, tak něco je špatně. Stejně tak i přemrštěné ceny.

Velice nebezpečné je kupovat mince na Aukru - pokud nemáte žádné zkušenosti v numismatice doporučuji se Aukru vyhnout. Naopak je dobré pokud začínáte staňte se členy ČNS snadnou registraci a ročním poplatkem něco málo přes šest stovek. Můžete navštěvovat pravidelné schůzky ve své nejbližší pobočce, kde vám vždy zkušenější poradí.

Chtěl bys na závěr rozhovoru něco vzkázat čtenářům?

Spíš bych popřál všem sběratelům, svým kolegům a kolegyním hodně sběratelských úspěchů a hlavně štěstí v nadcházející podzimní aukční sezoně. Mnoho nových přírůstků ve vašich sbírkách. Ať se daří...

Děkujeme za rozhovor a vyslovujeme mnohé díky a podporu při další práci.



Za redakci Numin.cz – Zdeněk Jindra



Autor: Zdeněk Jindra | 23. 10. 2023

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Zdeněk Jindra
TOPlist